Fra foredrag om Østeuropas skiftende politiske landskab og mediebranchens mekanismer til fejring af fællesskabets ånd, er der meget at opleve i Hedensted i løbet af den næste uge.
Dyk ned i Østeuropas dramatiske historie med historiker Mathias Strand. Oplev, hvordan regionens kulturelle, sociale og politiske udvikling er formet af begivenheder fra fortiden og stadig præger nutiden.
Tidspunkt: Tirsdag 28. april 2026, kl. 19:00
Sted: Hedensted Bibliotekerne, Østerbrogade 26, 8722 Hedensted
Entré: 50 kr
Billetter: Købes via www.fuhh.dk
Glæd dig til et indsigtsfuldt medieforedrag med Anders Agger, kendt fra dokumentarserier på DR. Få et sjældent indblik i tv-branchen gennem tankevækkende klip og fortællinger, der udfordrer vores forståelse af verdenen omkring os.
Tidspunkt: Onsdag 29. april 2026, kl. 19:00 (Døre åbnes kl. 18:00, buffet fra kl. 17:30)
Sted: Hedensted Centret, Gesagervej 68-70, 8722 Hedensted
Entré: 262 kr
Buffet tilkøb: 179 kr
1. maj fejres med inspirerende taler og fællessange arrangeret af lokale politiske partier og fagforeninger. Arrangementet foregår i det fri, så tag stole og tæpper med og nyd en eftermiddag i fællesskabets ånd.
Tidspunkt: Fredag 1. maj 2026, kl. 15:00 til 17:00
Sted: Petanquebanen bag Minet, Østerbrogade 3, 8722 Hedensted
Entré: Fri entré
Øl og vand kan købes på stedet. Gratis kaffe, kage og pålægsboller.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.