I den kommende uge kan du deltage i et medrivende foredrag med Hanne Gasbjerg Hjulmand, der deler sine oplevelser fra Kabul, og nyde en livemusikkoncert med Rie Rasmussen, der præsenterer både gamle og nye sange.
Oplev Hanne Gasbjerg Hjulmands spændende rejseberetninger fra Kabul, når hun onsdag eftermiddag deler sine personlige oplevelser og indtryk fra en rejse til verdens mest berygtede og ulykkelige land. Med film og billeder vil Hanne besvare spørgsmål om, hvad der gemmer sig bag facaden, og om der stadig findes håb i Afghanistan.
Tidspunkt: Onsdag 11. februar 2026, kl. 14:00
Sted: Hedensted Kirkecenter, Kirkegade 15, 8722 Hedensted
Entré: Standard 80 kr
Tidligere forsanger i Danser med Drenge, Rie Rasmussen, optræder i Hedensted med sit soloalbum 'LANDET' og nye sange fra hendes kommende album. Gå ikke glip af en aften fyldt med nærvær og musikalitet. For dem, der ønsker en komplet aften, tilbydes også en lækker carvery-menu før koncerten.
Tidspunkt: Fredag 13. februar 2026, kl. 20:00
Sted: Hedensted Sognegård - Restaurant og Selskabslokaler, Bytorvet 18, 8722 Hedensted
Entré: 285 kr (Medlemspris 245 kr)
Middag: Carvery-menu kl. 18:30 til 150 kr (bestilles hos Bo på tlf. 75891158)
Billetter: www.hed-musik.dk
Dørene åbner: 19:30
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.